Na každé báji je něco pravdy. | Dívka z inkoustu a hvězd (K. M. Hargrave)

9. listopadu 2017 v 20:54 |  Knižní recenze
Dívka z inkoustu a hvězd (K. M. Hargrave)
Původní název: The Girl of Ink and Stars
Rok vydání: 2017
Žánr: pro děti, fantasy, dobrodružné
Počet stran: 228
Nakladatelství: Fragment
Vazba: brožovaná (paperback)

Od chvíle, kdy na ostrov dorazil guvernér Adori, nikdo nesměl překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. Isabelle ale i tak sní o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr Zapomenutého území, které leží hned za hranicemi. Svůj sen si splní, když zmizí její nejlepší kamarádka a Isabelle se vetře do pátrací skupiny - je přeci dcerou kartografa. Kdo jiný by měl skupinu provést nebezpečnou pustinou jen za pomoci map a hvězd?

Jakmile čtenář Dívku z inkoustu a hvězd otevře, autorka ho po hlavě vhodí do svého smyšleného fantastického světa zahaleného do oparu magie, bájí a vůně starých map. Chviličku mi trvalo, než jsem se rozkoukala. Hlavní hrdinka Isa žije se svým otcem na ostrově Joya, ale stejně jako ostatní obyvatelé vesničky Gromera se může pohybovat jen po velmi omezeném území. Nesmí se koupat v moři a už vůbec pomyslet na prozkoumání Zapomenutého území. Celou vesnici má pod palcem guvernér, který určuje pravidla a Gromeře pevnou rukou vládne.

"Měl bych tě prásknout." Pokývl ke dveřím.
Zatvářila jsem se co nejurputněji. "To neuděláš."
"Mohl bych."
"Ty bys taky šel místo svý mamky, ne?"
"To není totéž…"
"Ale je, jako když jsi za ni začal pracovat na poli."
Na chvilku se zarazil. "Jo. Jenže já jsem chlap."
"Jsi kluk. A co jako? Holky taky můžou za dobrodružstvím."

Celý příběh začíná tím, že v ovocném sadu lidé naleznou zavražděnou dívku. Hlavní hrdinka je správně zvídavá, a tak ji podobná událost nenechá chladnou. Isu není možné si neoblíbit - je odvážná, touží po dobrodružství, není zbytečně naivní. Hrdinčina záliba v kartografii, které se věnuje její otec, je originální a neotřelá. Isa se mi líbila i proto, že její nejlepší kamarádka Lupe byla dcera lidmi nenáviděného guvernéra, že ji nezavrhla jen kvůli jejímu otci, jako to dělali ostatní. Jejich přátelství bylo opravdu hezké.

Dívka z inkoustu a hvězd je občas prezentována jako young adult dílko, a to je podle mě chyba. Já samotná jsem se maličko divila, proč knížku rozdávali v rámci VIP balíčků na Humbookfestu, který se nese v duchu young adult žánru. Protože Isin příběh, které je třináct let, bych bez mrknutí oka doporučila dětem. Zápletka knížky není nijak složitá. Kdyby šlo o YA knihu, nejspíš by mi to vadilo, ale v tomto případě mi to připadalo úplně v pořádku.

Na druhou stranu, na to, že se jedná o knížku pro děti, v ní umírá až překvapivě velké množství postav. S tím je spojená i jedna věc, která mi na knize vadila asi nejvíc, a to autorčino nepracování s emocemi. Občas se mi jako čtenářce zdálo, že šokující události nechávají postavy (a tedy i mě) téměř chladnými. Já bych se se smrtí blízkého člověka určitě tak snadno nevyrovnala.

Z téhle výšky vypadala Gromera jako kolo nebo hvězda s trhem uprostřed a ulicemi coby paprsky rozbíhajícími se ven. Některé končily v rozlehlém, klidném přístavu, který úžinou ústil do moře plného ryb. Za jasných nocí se hvězdy uvelebovaly na jeho hladině jako lekníny.


Dívka z inkoustu a hvězd je tenká knížečka o nevelkém počtu stran s nápadně krásnou obálkou. A stejně kouzelný je i její vnitřek - a to jak po grafické stránce, tak po té obsahové. Text jako takový je totiž něžný, poetický a mohou za to především autorčiny až lyrické popisy (ani přinejmenším se však nedá říct, že by jich tam bylo až nudně moc). Ty jsem si během čtení opravdu vychutnávala.


Knížku doporučuji všem mladším čtenářům. Mě samotnou mrzí, že už nejsem cílová skupina, přála bych si ji přečíst jako dítě, protože je opravdu kouzelná. Viděla jsem, že někteří příběh přirovnávají k filmu Moana (v češtině Odvážná Vaiana), a já s tím musím souhlasit. Dívku z inkoustu a hvězd hodnotím 4 hvězdičkami, ale je možné, že jako dítě bych jí dala i plný počet.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© 2018 papirovakridla.blog.cz | sev.k@email.cz