Tudorovci tak trochu jinak. | Má lady Jane (C. Hand, B. Ashton, J. Meadows)

21. listopadu 2017 v 8:14 |  Knižní recenze
Má lady Jane (Cynthia Handová, Brodi Ashtonová, Jodi Meadowsová)
Původní název: My lady Jane
Rok vydání: 2017
Žánr: young adult, fantasy, historická fikce, romance
Počet stran: 408
Nakladatelství: Fragment
Vazba: brožovaná (paperback)

Historie se nemusí brát příliš vážně… Dopřejte si královskou zábavu! Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně? Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně. Čeká vás dokonalý černý humor, nadsázka, láska, dobrodružství, a dokonce i troška magie.

Má lady Jane je taková parodie na dějiny. A hodně velká. Celý příběh se odehrává za vlády Eduarda VI., syna slavného Jindřicha VIII. Tudora. Eduard na začátku knihy umírá na úbytě (tedy tuberkulózu) a v závěti pod cizím tlakem určuje za svou nástupkyni Janu Greyovou. Ta však podle historických záznamů po jeho smrti vládla pouhých devět dní a brzy nato byla popravena. Zda v knize dopadne jinak, musí čtenář zjistit sám…

Nutno říct, že si autorky s příběhem vskutku vyhrály a některé věci jednoduše udělaly podle svého. V knize nenajdete znepřátelené tábory protestantů a katolíků, nýbrž Ediany a Verity. Edianové se od Veritů liší schopností proměny ve zvířata, a to není Veritům po chuti. Ano, čtete správně. Ve zvířata. Přiznám se, že zprvu mi to připadalo dost šílené, ale co už. Zvykla jsem si.

Byla to žena, co nosí kalhoty. Nemohl jí věřit.

A právě o to tu jde. Člověk při čtení nesmí brát nic vážně a jednoduše se jen bavit. A že Má lady Jane zábavná je! Kolikrát jsem si od přítele vysloužila podivné pohledy, když jsem se začala svým žabím smíchem smát na celou místnost. Nečekejte žádný dějepis. Ačkoli nemám tohle označení příliš v lásce, tahle knížka je opravdu oddechové čtení.


V Mé lady Jane najdete samé sympatické postavy (A to nejen ty hlavní, ale i vedlejší. Eduardova a Janina babička byla skvělá). Děj je vyprávěn ze tří pohledů - z Eduardova, Janina a Giffordova. Eduard je sice i přes svoje postavení tak trochu ňouma, ale i tak mu budete fandit. Jana je známá svým knihomolstvím (tahá s sebou knihy opravdu všude) a který čtenář by nebyl nadšený z takové hlavní hrdinky? A Gifford (Janin manžel, který se ve dne mění na koně) je rozkošný romantik, po kterém jsem vzdychala i já. Knížku napsaly tři autorky a ty se tím v ději nijak netají. Najdete tam jejich přímé vstupy a komentáře. A musím říct, že se to k téhle super parodii docela hodilo.

Jana naklonila hlavu. "Ne, myslím, že nebudu tak laskava, protože mám taky pár pravidel."
Gifford svěsil ramena. "Dobrá."
"Za prvé: na moje knihy se nesahá. Za druhé: moje knihy se nežvýkají."
Gifford podrážděně frkl. "Nikdy bych tvoje knihy nežvýkal."
"Sežral jsi mi svatební kytici."
Gifford se zatvářil překvapeně, jako by na to zapomněl. Pak kývl. "To ano. Pokračuj."
"Za třetí: nikdy ve svých knihách nechci najít seno."
"To se všechna tvá pravidla týkají knih?"


I když jsem z knížky byla při čtení naprosto nadšená, nebyla bych to já, kdybych tam nenašla nějaké ty mouchy (v tomto případě spíše mušky). Tak zaprvé mi konec připadal poměrně uspěchaný. Odehrálo se tam několik důležitých věcí celkem rychle po sobě. Nejenže jim autorky mohly věnovat více prostoru, ale taky na můj vkus docela skákaly v čase. Rovněž mi připadalo, že kdykoliv šlo do tuhého, problém vyřešily tak, že hrdina zjistil, že je Edian a umí se proměňovat ve zvíře. Kdyby to tak bylo v jednom případě, dobrá, ale takhle…


Nicméně sama jsem říkala, že Mou lady Jane nejde brát příliš vážně, a tak i přesto knížku hodnotím 5 hvězdičkami. A už nedočkavě vyhlížím volné pokračování této skvělé série, jejímž cílem je přepsat příběhy tří Jan. Druhý díl má být o Janě Eyerové (V USA vychází až v červnu 2018. Kruci, kdo má tak dlouho čekat?!) a třetí o Calamity Jane. Sem s tím!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© 2018 papirovakridla.blog.cz | sev.k@email.cz