Sny není dobré brát na lehkou váhu. | Třetí stříbrná kniha snů (Kerstin Gier)

21. prosince 2017 v 18:14 |  Knižní recenze
Třetí stříbrná kniha snů (Kerstin Gierová)
Původní název: Silber: Das dritte Buch der Träume
Série: Stříbrná kniha snů (3.)
Rok vydání: 2017
Žánr: young adult, fantasy, romance
Počet stran: 392
Nakladatelství: CooBoo
Vazba: vázaná s přebalem

Je březen, jaro v Londýně je za dveřmi a Liv Silberová stojí před třemi zásadními problémy. Zaprvé: Lhala Henrymu. Zadruhé: Ta záležitost se sny je čím dál nebezpečnější. Artur přišel na kloub tajemstvím snového světa, díky nimž může páchat neskutečné zlo. Musí ho bezpodmínečně zastavit. Zatřetí: Livina matka Anna a Graysonův otec Ernest se chtějí v červenci vzít. A zlá Okrb, Graysonova babička, má na svatbu velké plány, každopádně však jiné než nevěsta. Liv má zkrátka plné ruce práce s tím, aby odvrátila všechny hrozící katastrofy... Spektakulární závěr snové trilogie! A konečně zjistíte, kdo je Secrecy!

Varuju vás hned na začátku - dnes budu protivný hnidopich. Protože kdybych měla shrnout, jak moc mě bavila Třetí stříbrná kniha snů, řekla bych moc ne. Docela mě to mrzí, obzvlášť proto, že Kerstin Gierová je jedna z mých nejoblíbenějších autorek. Její série Drahokamy mi učarovala a jednoznačně patří mezi moje srdcovky. Škoda, že o Silber nemůžu říct totéž.

Čtenář se v této knížce s úžasnou stříbrnou obálkou dočká pro Gierovou tak typického humoru, který mě vždycky zaručeně dokázal rozesmát. Jen ho tu je méně, nebo mi to tak alespoň připadalo, protože mě kniha nějak více nebavila. Přiznám se, že jsem ji několikrát na delší dobu odložila, protože mě ji to nenutilo číst dál. Ze stejného důvodu jsem nejspíš neměla o postavy strach ve chvílích, kdy bych ho mít měla.

Nálada byla všeobecně dobrá, skoro trochu bujará. Nejspíš protože zatmění Slunce při zataženém nebi bylo pořád lepší než matika nebo francouzština.
Ovšem výjimky potvrzovaly pravidlo. Sam Clark, který stál vedle dveří vedoucích na střechu, vypadal vyloženě nabručený. O to víc, když si všiml Persephony a mě.
"Styď se. Styď se," řekl důrazně a pohrdavě si nás přeměřil.
"Můžeš to celé říct i v množném čísle," opáčila jsem. "Pak to bude platit na obě dvě a správně to je prostě styďte se. Je to mnohem efektivnější. A o trochu míň k smíchu."

Tento díl se poměrně hodně točí kolem vztahu Liv s Henrym. Přiznám se, nejradši na romantických zápletkách mám, když se dva lidé sbližují. Tady už byl pár spolu a možná i proto mě knížka tolik nebavila. Čtenář v knize narazí v souvislosti s těmi dvěma na nejrůznější situace. Některé mě přiměly se opravdu rozesmát, jiné zase přemýšlet, zda kniha není pro o dost mladší čtenáře než předchozí díly.


Kdybych měla Třetí stříbrnou knihu snů popsat jedním slovem, bylo by to ukecaná. Těch 390 stránek (byť byly poměrně malé) mi jednoduše připadalo moc na to, jak se tam vlastně téměř nic nedělo. Autorka měla tolik stran a přitom tak málo, co říct. Nutno připomenout, že Třetí stříbrná kniha snů je závěrečný díl trilogie, kde by zpravidla mělo být nějaké velké finále - čtenář však místo toho dostane jen krátkou potyčku.

Problémy neexistují, jen výzvy.

Abych ale jen nekritizovala, musím uznat, že ne každý autor dokáže stejně jako Gierová vytvořit tolik propracované hlavní hrdiny příběhu. Líbí se mi také, že zajímavým způsobem zpracovala tématiku lucidního snění, myšlenka snové chodby byla vážně skvělá. No a přestože si myslím, že nejlepší z celé série byl první díl, jsem ráda, že jsem se konečně dozvěděla, kdo byl celou tu dobu Secrecy.


Třetí stříbrnou knihu snů hodnotím 3 hvězdičkami a doporučuji ji spíše mladším čtenářkám, které se u čtení rády zasmějí. A přestože mi kniha příliš nesedla, Gierová i tak stále patří mezi moje nejoblíbenější autory a už se nemůžu dočkat na její další young adult fantasy Wolkenschloss, na které má CooBoo už koupená práva <3.
 


Komentáře

1 Tánička | E-mail | Web | 26. prosince 2017 v 11:09 | Reagovat

Na knížku jsem už dřív koukala, ale vždy když na ní pomyslím mám spoustu dalších na četní. Ale snad někdy...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© 2018 papirovakridla.blog.cz | sev.k@email.cz