Dívka s velkým tajemstvím. | Naslouchač (Petra Stehlíková)

31. března 2018 v 13:14 |  Knižní recenze
Naslouchač (Petra Stehlíková)
Rok vydání: 2016
Žánr: young adult, fantasy, dystopie
Počet stran: 374
Nakladatelství: Host
Vazba: vázaná s přebalem

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu způsobuje nemoci a znetvoření.

Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem.

Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.

Přiznám se, že patřím k těm, kteří české fantasy příliš nevyhledávají. Knížka mě musí opravdu hodně zaujmout, abych jí začala věnovat pozornost a přečetla si ji. A to se Naslouchači povedlo hlavně díky nespočtu kladných recenzí. Stačí si první díl trilogie Petry Stehlíkové najít na Databázi knih a narazíte na nadšené reakce a superlativa jako famózní, naprosto nepřekonatelné, nejlepší fantasy, jaké jsem kdy četla. V takovém případě jsem pochopitelně nemohla odolat a pocítila touhu si ověřit, zda to po dočtení Naslouchače budu cítit stejně.

Nejlepší je na celé knize bezpochyby svět, který autorka vytvořila. Na jedné straně bohatí lidé z nížin, na druhé zotročený národ sklenařů, kteří žijí v příšerných podmínkách. Stále žasnu, jak se Stehlíkové podařilo skloubit dystopii odehrávající se v naší budoucnosti - a ještě k tomu v Evropě - a středověké fantasy, aby to působilo autenticky a logicky.

Když jsem byla malá, matka mi za temných večerů často vyprávěla o tom, kým jsme kdysi bývali. Ležela jsem na slaměném lůžku, držela si její ruku přitisknutou na tváři a hltala každé slovo. Bylo nám zakázáno číst a psát, a tak se historie našeho lidu předávala ústně z rodičů na děti. Vzpomínky pro nás byly velice důležité. Museli jsme si zapamatovat, že to, co jsme teď, je jen důsledek lidské chamtivosti.


Hlavní hrdince Ilan, která patří ke sklenařům a kvůli lepšímu životu se vydává za chlapce, je třináct. Trošku jsem se tedy bála, aby mě kniha prakticky líčená z pohledu dítěte nenudila, naštěstí se tak ale nestalo. Hlavní zápletka se točí kolem toho, že si Ilan díky jejím výjimečným schopnostem vybere jako svého osobního brusiče kapitán pětadvacítky, což je jednotka elitních bojovníků pocházejících z nížin (prakticky tedy podrobitelé sklenařů), a ona potom společně s nimi putuje. V tu chvíli se mi líbilo plastické vylíčení obou stran - Ilan poznala, že nenávidění lidé z nížin nejsou jen úplně ti špatní, ale mají svoje pro a proti.

Vystavění příběhu a zápletky za vytvořeným světem podle mě trochu zaostává. Autorka člověka po celou dobu nepřetržitě seznamuje se svým světem a reáliemi, jako by usoudila, že čtenáři nesmí chybět jediný střípek informace. Prvních sto stran tedy tvoří chronologické vylíčení hrdinčina života od jejího narození až do přítomnosti. Stejně tak Stehlíková využívá potenciálu hlavní postavy, která je jako dítě velmi zvědavá, nepromešká tedy jedinou chvíli, kdy by se Ilan mohla kohokoliv na něco zeptat, a nenápadně tak čtenáře seznámit s dalšími fakty. To všechno na úkor děje, kterého by čtenář na necelých 400 stranách očekával možná trochu víc. Vím, že to takto podané zní docela nudně, ale ke svému vlastnímu údivu jsem se při čtení nikdy nenudila. Naslouchači jednoduše nelze upřít čtivost.

"Život se skládá ze vzpomínek. Z dobrých i ze špatných. Ty dobré si pamatovat chceme, ty špatné se připomínají samy."

Bavilo mě přihlížet peripetiím, které Ilan zažívala, i tomu, jak se snažila střežit svoje tajemství, že je dívka, ne chlapec. Líbilo se mi, jak autorka v knize vyzdvihla schopnosti utlačovaných žen, které byly ve skutečnosti velmi silné a dokázaly věci, které jiní ne. Asi nejhorší je pro moji zvědavost řada otázek, které během čtení Naslouchače vyvstaly, ale autorka na ně v tomto díle neodpověděla. Mám jediné štěstí, že druhý díl je už venku a já se do něj můžu pustit.


Pokud svoji zkušenost s Naslouchačem porovnám s řadou ohromených komentářů na Databázi knih, musím konstatovat, že mi připadají poměrně přemrštěné a přehnané. Knížka má skvěle vystavěný svět, čtivá je taky. Ale nemyslím si, že neexistují cesty, jak by bylo možné dílko Stehlíkové ještě vylepšit. Knihu nakonec hodnotím 4 hvězdičkami a jsem vážně zvědavá na pokračování. Naslouchače bez váhání doporučuji všem milovníkům fantasy.
 


Komentáře

1 Angie | Web | 31. března 2018 v 13:38 | Reagovat

O tejto knižke som sa dozvedela vďaka českým booktuberom a celkom ma zaujala, no zatial som na nu u nas v slovenskych knihkupectvach nenarazila. Tiez ma zaujala tvoja recenzia, ktora je tiez pozitivna ^^

2 Heaven | Web | 31. března 2018 v 14:31 | Reagovat

Vypadá moc zajímavě, je dobře, že i mezi českými autory je něco kvalitního :)

3 Eliz | Web | 2. dubna 2018 v 13:16 | Reagovat

Jako vždy úžasná a propracovaná recenze! :)
S Naslouchačem je to ve hvězdách, já bych si ho ráda přečetla. :)

4 Aires | Web | 3. dubna 2018 v 14:48 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Mě se takhle kniha opravdu moc líbila :) Asi to byla zatím nejlepší kniha od českého autora, co jsem četla :)

5 Tereza | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 12:36 | Reagovat

Pěkná recenze. Kniha mě už delší dobu láká, snad se k ní brzy dostanu. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© 2018 papirovakridla.blog.cz | sev.k@email.cz