Příběh o honbě za minulostí. | Náhodní lháři (Lena Valenová)

22. října 2018 v 18:31 |  Knižní recenze
Náhodní lháři (Lena Valenová)
Série: Moře nálezů a ztrát (1.)
Rok vydání: 2016
Žánr: young adult, contemporary, romance
Počet stran: 208
Nakladatelství: Beletris
Vazba: paperback

Téměř detektivní román s mladými hrdiny o tajemné minulosti, vyostřené přítomnosti a boji za svou budoucnost, o ztrátách i nálezech na cestě za pravdou.

Do dětského domova na předměstí Říma přivedou dvanáctiletého kluka. Zdá se, že nic nepoznává, nic si nepamatuje. Ale to není jediná překážka, se kterou se musí potýkat. Také je tu vůdce klučičí party, který je rozhodnut udělat cokoli, aby nováčka odstranil ze své cesty.

O čtyři roky později patnáctiletá studentka pražského mezinárodního gymnázia potká na pláži v Itálii okouzlujícího mladíka. Místo vysněné letní romance však Elena z prázdnin odjíždí plná hořkosti a se ztrátou iluzí. O to větší šok pro ni je, když mezi novými spolužáky - studenty zahraničního výměnného programu - poznává onoho kluka z pláže. Kdo je ale tenhle kluk, co najednou tvrdí, že je někdo úplně jiný, doopravdy?

I on však řeší vážné otázky. Přijel do Prahy s pečlivě připraveným plánem. Jenže s jednou věcí nepočítal - s Elenou. Nedávno mu pořádně zavařila. Tentokrát je však odhodlaný nenechat nic náhodě. Nikdo mu nezkříží jeho plány. Ani Elena ne.

Do této knížky jsem se pouštěla s velkou zvědavostí. Přece jen má na Databázi knih docela slušné hodnocení. A hned prolog ve mně zanechal příjemný pocit. Přestože nemám flashbacky moc ráda, tady se autorce povedlo navodit správnou atmosféru (a navíc se odehrává v Itálii!). Se skokem k Eleninu vyprávění o létu, kde se poprvé setkala s hlavním hrdinou, však moje pozornost bohužel začala upadat a trvalo půl knihy, než jsem příběhu opět propadla. Pak jsem musela prostě číst až do konce.

Vzpomněla si také, jak Jerry jednou zmínil, že Michael je spíše nebezpečný sám sobě než ostatním. Myslel tím snad… To, na co pomyslila, jí vůbec nešlo dohromady s tím sebevědomým, arogantním klukem, kterého znala. Je možné, že se jí to jen zdálo? Přece jen v místnosti bylo šero a… Zvedla hlavu a jejich pohledy se setkaly. Všechno se seběhlo tak rychle, že Elena nestačila nijak reagovat. Přestala myslet a okolní svět přestal existovat. Jediné, co vnímala, byly jeho modré oči, které se teď mírně leskly.

Hlavní hrdinka je dokonalé ztělesnění zvědavosti. Když se v jejím životě znovu objeví Michael, naplní jejího volného času se stane právě on. Nesedí jí na něm spousta věcí a ona si dá za úkol přijít tomu na kloub. Nemůže si jednoduše pomoct, obzvlášť po tom, jak se k ní zachoval v létě. Nemůže ho vystát a je to na ní vidět na první pohled. Abych se přiznala, Elena mi připadala zvědavá možná až příliš, celou dobu jsem nechápala, proč ji nesrovnalosti okolo Michaela tolik zajímají. Mě by to neustálé pátrání a šmírování asi nebavilo, a to jsem dost zvědavý člověk. Ale na druhou stranu - proč ne.

Co se týče hrdinčiny nenávisti k Michaelovi, vlastně jsem ji docela chápala. Nemůžu říct, že bych si ho příliš oblíbila. Uvědomila jsem si to především v momentě, kdy mu v jedné chvíli nebylo dobře a všichni s ním (přestože jindy vůči němu měli výhrady) soucítili. Já ne. Mohlo za to především jeho celkové chování a taky záletnictví, které mi bylo krajně nesympatické.

Z toho důvodu jsem fandila více Eleně než jemu a obzvlášť rozhořčená jsem byla ve chvílích, kdy se nad Michaelem rozplývali její rodiče. Ti na mě popravdě moc velký dojem neudělali. O to víc jsem si však užívala pasáže s Eleniným bratrem Jakubem, který většinu času působil fajn a hlavně jako postava velmi uvěřitelně.


Hlavní náplní celé knihy tvoří odkrývání pravdy ohledně Michaela a rozplétání jeho složité minulosti. Příběh je poměrně dost založený na náhodách. Nevidím to však zase jako tak velký problém, když vezmu v úvahu, jak se občas nestačím divit, co se okolo nás děje v reálu.

Co jsem na této české knížce opravdu ocenila, bylo mezinárodní hledisko. Autorce se v jedné knize skvěle podařilo propojit Itálii, Francii, USA a Českou republiku. Většina děje je umístěna do Prahy, a to vidím jako jednoznačnou přednost knížky. Líbí se mi, když autor umí napsat příběh odehrávající se u nás, aniž by to vyznělo divně.

"O čem to mluvíš?" pronesl a chtěl pokračovat v cestě do pokoje. Jerry mu ale zastoupil cestu. Strčil do něj a rukou ho přitiskl zády ke zdi.
"Nedělej se!" jeho oči zkoumaly Michaelův obličej. "Proč jsme tady?"
"Nevím jak ty, ale já jsem na studijním pobytu," Michael se na něj znuděně podíval. Nebránil se. V Jerrym bobtnal vztek, ale on sám zůstával v klidu.
"Ty moc dobře víš, na co se ptám!" Jerry se podíval zpříma na Michaela a jeho oči se zúžily. "Proč jsme v Praze?"

Romantiky v knížce moc nečekejte, autorka si ji nepochybně schovává do dalších dílů. Přestože jsem čekala, že se Michael s Elenou sblíží, nakonec byli na kordy celé tři měsíce, během kterých se kniha odehrává. Takže když jsem dočetla epilog, byla jsem naštvaná, že je už konec :D Vězte, že stejně jako já budete chtít vědět, jak to bude dál nejen se vztahem Michaela a Eleny, ale taky budete cítit potřebu odhalit, jak to teda celé s hlavním hrdinou je.

Škoda je, že čtení narušuje poměrně dost gramatických chyb a často chybějící předěly v ději. Text se skoky v příběhu byl velmi často celistvý, a tak působil chaoticky a špatně se mi v něm orientovalo. Stejně tak si nejsem jistá, zda obálka knížky dokáže plně zaujmout cílovou skupinu, tedy young adult čtenáře.


Zajímavých českých YA knížek není nikdy dost a Náhodní lháři zajímaví rozhodně jsou. Po dlouhém zvažování knihu hodnotím 3 hvězdičkami a jsem zvědavá, jak se příběh rozvine dál. Pokud hledáte něčím jiné young adult contemporary, sérii Moře nálezů a ztrát rozhodně zkuste, stojí to za to. Autorce tímto moc děkuji za zaslání recenzního výtisku.
 


Komentáře

1 SáraD. | Web | 28. října 2018 v 19:06 | Reagovat

Já jsem knize propadla hned, chyb jsem si ani moc nevšímala, hned je raději zapomněla, málo která kniha je des bez nich, zaměřila jsem se na příběh, který mě naprosto pohltil a hned jsem kupovala druhou a půjčila si pak třetí a teď jen čekám až se budu moct pustit do 4. dílu, snad ho budou mít v knihovně brzy.
Super recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© 2018 papirovakridla.blog.cz | sev.k@email.cz