Vánoční koleda v novém kabátě. | Posmrtný život Holly Chaseové (Cynthia Hand)

28. prosince 2018 v 16:21 |  Knižní recenze
Posmrtný život Holly Chaseové (Cynthia Handová)
Původní název: The Afterlife of Holly Chase
Rok vydání: 2018
Žánr: young adult, fantasy, retelling, romance
Počet stran: 328
Nakladatelství: CooBoo
Vazba: vázaná s přebalem

Před pěti lety na Štědrý večer navštívili Holly tři duchové, aby jí ukázali, jaká se z ní stala zkažená a sobecká dívka, a žádali ji, aby se změnila a vše napravila. Ale Holly to odmítla. A pak zemřela. Nyní pracuje pro super tajnou společnost jako Duch minulých Vánoc a snaží se napravit další sobecké lidi, jako byla ona sama. Holly zůstává stále ve věku sedmnácti let, zatímco její rodina a přátele žijí bez ní. Ale letos se vše změní!

Přiznám se, když jsem se do Posmrtného života Holly Chaseové pouštěla, trochu jsem se bála. Původně jsem byla už od října celá natěšená, až se na knížku v prosinci vrhnu, jenže potom mými očekáváními otřásly smíšené reakce ostatních. Teď po dočtení však můžu říct, že to bylo opravdu tak dobré, jak jsem doufala.

Pro text je typický lehký humor. Knížka tak stylem připomíná spíše autorčinu Mou lady Jane než její vážnější knihy jako třeba Kdybychom se neviděli. Nečekejte však nic šíleného, to v žádném případě. Už od začátku mi učaroval autorčin nápad převyprávět Dickensovu Vánoční koledu. V tomhle je příběh velmi originální a milovníci předlohy budou při každé nenápadnější hlášce či podobnosti nepochybně nadšení.

Číst z pohledu hlavní hrdinky je zábava. Je sice sobecká, sebestředná, posedlá bohatstvím a zlá na ostatní, a to i po svojí smrti, ale o tom to ostatně je. Čtenář se totiž stává svědkem vývoje její osobnosti, který je vlastně to nejdůležitější z celé knihy. Handová taky neopomněla ukázat, proč se z Holly stal někdo takový. Přestože je příběh psán s lehkostí, dotýká se i smutných lidských osudů, které vás přimějí zvážnět.

Věděla jsem to. Můžete se snažit to v sobě všechno zadusit. Můžete ty nejhorší vzpomínky zasunout někam hluboko, nemyslet na ně, prostě je nechat být. Jenže ony nakonec vždycky vybublají na povrch. Vždycky.

Zápletka knihy se zdá na první pohled prvoplánová. Holly se přes snahy duchů Vánoc nepoučí, a tedy zemře. Sama se stane Duchem minulých Vánoc a pokouší se napravit jiné Skruže. A právě jedním z nich je Ethan, velmi pohledný kluk, s nímž toho má protagonistka hodně společného a do kterého se "velmi překvapivě" zamiluje, což je pochopitelně průšvih. Přestože tu však romantická linka hraje velkou roli, ve skutečnosti až tak podstatná není. Vlastně bych mohla říct, že je jistým způsobem upozaděná. Podle mého názoru ji autorka mohla napsat lépe, protože pak by mě některé události mnohem více zasáhly. Trošku mi tam chybělo to vzrušení, strach o postavy. Místo toho jsem si někdy klepala na čelo, když Holly hodně riskovala, aby se s Ethanem přese všechno setkala.


Handová vážně zajímavě převedla Vánoční koledu do moderní podoby. Přestože v jejím příběhu stále zůstává prostor pro vysvětlování, fungování Skruží firmy mi připadá originálně vyřešené. Líbilo se mi, že byly v knize prakticky analyzovány archetypy z předlohy. To, že každý (špatný) člověk má ve svém životě Fezziwika, Škrábka, Timíka a další? Rozhodně k zamyšlení. Autorka taky nezůstává v naivní představě a ukazuje, že účinnost toho, co se odehrálo ve Vánoční koledě, je v dnešní moderní době docela zpochybnitelná. Jak říká hlavní hrdinka, obzvlášť mladší generace už viděla všechno. Což je pravda.

Dívali jsme se dál, jak během dopoledne Skružka 172 jela osobně navštívit Brownovy, aby jim oznámila, že pojišťovna nakonec pokryje všechny náklady na léčbu jejich syna Todda. To už u monitorů všichni posmrkávali. Teda všichni kromě mě. Nikdy jsem moc nebrečela. Zničilo by mi to make-up.

Autorka nám už od začátku podstrkuje jisté náznaky a vyvolává v nás otázky, takže je jasné, že tu něco nehraje, že nám něco uniká. Jako čtenář jsem tedy tušila, že to nebude jen příběh o tom, jak se Holly jako Duch minulých Vánoc snaží napravit dalšího Skruže, do kterého se mezitím zamiluje, ale hlavně to bude příběh o ní samotné. Přesto si myslím, že konec překvapí. Není prvoplánový a vlastně je docela povedený, alespoň z hlediska toho, že se jedná o retelling Vánoční koledy. Není to klasický romantický příběh, a to se mi na tom líbí.


Podle mého názoru je dobrých vánočních knížek hrozně málo. Naštěstí Posmrtný život Holly Chaseové patří mezi ně. Myslím si, že je to ideální čtení na prosinec a Cynthii Handovou asi začínám řadit mezi svoje oblíbené autory. Knížku hodnotím 4 hvězdičkami, protože bylo vážně potěšení ji číst.
 


Komentáře

1 Aires | Web | 28. prosince 2018 v 16:49 | Reagovat

moc pěkní recenze :) zrovna jsem ji rozečetla ve vlaku a první dojmy jsou skvělé :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© 2020 papirovakridla.blog.cz | sev.k@email.cz